Final Chiltern League Match

  • Posted February 11, 2018

Final Chiltern League Match

Our final Chiltern Cross Country match of the season was held at Campbell Park on Saturday 10th February 2018.  MKDP came away with some great results as well an overall Team result of 2nd which means that we will move up to Division 1 next season. Individual gold medals went to Charlotte Moyse U20 Women, Lily Mae Smith U13 Girls and  U20 men George Wheeler with silver to his brother Charles Wheeler.   Silver medals also went to James Dowsett U17 Men and Daisy Yabsley U13 Girls. Another title for Anna Kofeod Gregory also as she got a bronze in the Womens league as did Holly Jamieson in U17 Women.

The full results can be found on the Chiltern league website. 

http://www.chilternccl.co.uk/results.htm

Photos of the senior races are available on

http://www.oxonraces.co.uk/photos/2018-02-10-milton-keynes/

Younger group pics can be found on our Flickr account

Final Match score                       Overall Score

1 MK Distance Project 1263     1 Watford Harriers 6812
2 Watford Harriers 1177              2 MK Distance Project 6481
3 Tring Running Club 986.           3 Tring Running Club 5727 


Male Overall Team After 5 rounds

 1 MK Distance Project 860         1 Watford Harriers 4803
 2 Watford Harriers 842              2 MK Distance Project 4233

Mens Team result 3rd

    Mob  Div2

SM 5       1 Alfred Yabsley                           Individual league titles  1st George Wheeler

SM 8       3 Conrad Webber                                                                  2nd Charles Wheeler

SM 12     5 George Wheeler 

SM 16     6 Charles Wheeler 

SM 95    19 Michael Greener 

SM 148  35 Eliot Winter 

SM 222  60 Gary Billingham

SM 227  63 Robert Sanders 

SM 260  85 James Wright 

U17 Men team result 1st                        Individual league title  2nd James Dowsett

M17 13    4 Mintu Sidhu

M17 43  10 Tim McElligott

M17 46  13 Charley Madgin

U13 Boys team result 3rd

M13 19    6 Jack Ratcliffe

M13 30   11 Jack Middleton

M13 50   16 Harley MacKenzie

M13 55   18 Harry Caso 

M13 60   19 Kobi Burchmore 

M13 69   24 Oscar Lozano-Mclnerney 

U11 Boys

M11 21 Elias Skaarup

M11 49 Toby Sapwell

M11 50 Max O'Neil

M11 73 Joseph Finnerty


 Womens Team result 3rd                          Indivdual league title 3rd Anna Kofeod-Gregory               

SW 6     1 Hannah Plaschkes 

SW 18   4 Sophia Cliffe 

SW 27   8 Anna Kofoed-Gregory 

SW107  37 Susan Mears 

U20/17 Women team 2nd                         Individual league title 1st U20 Charlotte Moyse                                                                                                    

F20 11    5 Charlotte Moyse                                                                3rd U17 Holly Jamieson

F20 27   10 Jessica Nuttall 

F20 29   11 Amy Milne 

U15 Girls team 5th

F15 23   6 Hannah Lord 

F15 47  14 Talia Caso 

U13 Girls 2nd                                                  Individual league title 1st Liliy Mae Smith

F13 11    1 Lily Mae Smith                                                                      2nd Daisy Yabsley

F13 14    3 Daisy Yabsley

F13 20    6 Annabel Sanders 

F13 28   10 Lily Ramsden 

F13 36   12 Nikita Kay 

F13 37   13 Gemma Wickham 

F13 49   17 Jessica Kempton 

F13 53   20 Violet Scarborough 

F13 72   31 Robyn Hill 

U11 Girls 

F11 8 Lily Ealing

F11 20 Kaitlin Baitson